Metro 2033, czyli gramy w grę! [recenzja]

Metro 2033, czyli gramy w grę! [recenzja]

wpis w: Gry planszowe | 0
http://blog.ksiegarniagliwice.pl/gry-planszowe/metro-2033-czyli-gramy-w-gre-recenzja/

metro2033-600

 

Kusiła nas od momentu, gdy tylko pojawiła się w ofercie naszej księgarni. Gra METRO 2033, bazująca (wizualnie i fabularnie) na słynnej książce Dmitry’ego Glukhovsky’ego pod tym samym tytułem. Jeśli Was też kusi ta planszówka i nie jesteście pewni, czy warto w nią zainwestować, przeczytajcie naszą opinię o niej.

Najpierw dwa słowa o fabule: gra toczy się na planszy ze schematycznym planem moskiewskiego metra po wojnie atomowej:

plansza

 

Większość ludzkości zginęła, ci co przetrwali, chronią się w moskiewskich podziemiach przed promieniowaniem, mutantami i innymi niebezpieczeństwami czającymi się na powierzchni. Ocaleńcy powinni ze sobą współpracować, ale oczywiście, jak to ludzie, wolą ze sobą walczyć. Każdy z sześciu graczy w grze Metro 2033 wybiera sobie własnego bohatera:

karty

Bohaterowie są tożsami z głównymi postaciami książek Glukhovsky’ego (który zresztą maczał intelektualne palce także w samej grze). Bohater dobiera sobie frakcję, z którą jest sprzymierzony i… walczy z pozostałymi graczami o dominację nad tunelami metra. Wygrywa ten, kto pierwszy pozyska dla swojej frakcji 10 stacji, albo wszystkie cztery stacje Polis (kto zna książkę, pamięta, że w Uniwersum Metra 2033 mają one specjalny status).

Tyle o fabule – w skrócie, żeby Was nie zanudzić. Proste? Tak się tylko wydaje…

 

 

 

Recenzja gry i mała rada dla przyszłych graczy:

Metro 2033 to planszówka wymagająca od graczy pełnej koncentracji. Przypadek, ślepy los odgrywają w niej oczywiście sporą rolę (jak w życiu – trzeba mieć odrobinę szczęścia), ale przede wszystkim, należy stale być czujnym. Obserwować ruchy innych graczy, przewidywać je i planować własne. Najlepiej mocno do przodu. Zasiadając do gry, przygotujcie się na kilkugodzinną, dosyć wyczerpującą intelektualnie rozgrywkę – każda faza gry podzielona jest na kilka etapów, każda karta coś oznacza, trzeba nauczyć się „czytać” karty, rozsądnie zarządzać posiadanymi zasobami, co wbrew pozorom nie jest proste! Gra się indywidualnie, ale gracze powinni także przygotować się na zawieranie między sobą chwilowych sojuszy i wspólne atakowanie przeciwnika, któremu wiedzie się zbyt dobrze. A w finale i tak chodzi o to, by pokonać wszystkich i stanąć na jednoosobowym podium „króla” metra.

Podsumowując: gra Metro 2033 podoba nam się bardzo. Jest fascynująco skomplikowana! Graliśmy dotąd dwukrotnie i mamy świadomość, że po to, by naprawdę dobrze opanować zasady, musimy zagrać jeszcze co najmniej kilka razy. Mamy do niej jedną, małą uwagę:

Instrukcja obsługi. Niestety, jest wysoce niezrozumiała :( Na szczęście, ratunek (jak zawsze) znajdziecie w sieci. Jeśli po przeczytaniu instrukcji, będziecie nadal spoglądać na siebie i pytać „Aaaaaaale o co chodzi?”, poświęćcie pół godziny na uważne obejrzenie tego fanowskiego filmu:

Naprawdę nieźle objaśnia zasady gry Metro 2033. Którą gorrrrrrąco polecamy na letnie wieczory :)

PS

Na rynku pojawiła się właśnie kolejna partia gry. Kilka sztuk czeka na Was w Mercuriusie!

Księgarnia Mercurius

Księgarnia Mercurius

Jesteśmy księgarnią techniczną oferującą literaturę naukową głównie dla studentów kierunków ścisłych. Posiadamy również bogaty dział z grami planszowymi i narzędziami modelarskimi.
Księgarnia Mercurius

Latest posts by Księgarnia Mercurius (see all)