Wigilijna opowieść o Dickensie

Wigilijna opowieść o Dickensie

http://blog.ksiegarniagliwice.pl/ksiazki/wigilijna-opowiesc-o-dickensie/

new-years-eve-1909061_1280
Opowieść wigilijna” to najbardziej popularny z otworów autorstwa Charles’a Dickensa. Wielokrotnie wznawiana i filmowana w zgodzie, a czasem w luźnym nawiązaniu do tekstu oryginału, historia skąpego Ebenezera Scrooge’a stała się synonimem prozatorskiej, na poły świeckiej kolędy. Zresztą pierwotny tytuł dziełka Diskensa brzmiał właśnie: „Kolęda prozą” (ang. A Christmas Carol)

Znacie „Opowieść wigilijną”? Znacie? To posłuchajcie – bohaterem jej jest wyjątkowo niesympatyczny, acz bogaty kupiec. Ebenezer Scrooge nie dba o ludzi, dba jedynie o pieniądze. Poznajemy go w noc wigilijną, gdy ukazuje mu się cierpiący potępieńcze męki duch dawnego wspólnika, który zapowiada Scrooge’owi trzy kolejne wizyty: odwiedzą go zatem Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Obecnych Świąt Bożego Narodzenia i Duch Świąt Przyszłych, niosące w darze wizje przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wszystkie razem mają uświadomić bohatera, jak smutny los go czeka, o ile nie zmieni swego stosunku do świata i ludzi… Czy przerażony perspektywą samotnej śmierci Ebenezer Scrooge wzniesie się ponad swoje skąpstwo i stanie na powrót miłym, serdecznym człowiekiem, takim, jakim był za młodu? Dowie się ten, kto przeczyta „Opowieść wigilijną” 😉

Jeszcze powrócimy do historii Scrooge’a, a na razie przyjrzyjmy się choć na chwilę postaci jego twórcy. Charles Dickens uznawany jest za najwybitniejszego angielskiego przedstawiciela dziewiętnastowiecznej powieści społeczno-obyczajowej. Niesprawiedliwość, krzywda w imię prawa, ponury los ludzi ubogich stanowiły główne motywy jego twórczości. Będąc kronikarzem współczesnego Londynu, Dickens z upodobaniem zestawiał realistyczne, drobiazgowe opisy otaczającej go rzeczywistości społecznej z liryzmem i atmosferą bajkowości (dziś powiedzielibyśmy może, że sięgał po realizm magiczny), co zresztą świetnie widać właśnie w „Opowieści wigilijnej” – oto bogaty stary kupiec, człowiek w pełni skoncentrowany na pieniądzach, nie dostrzega ani swej małości, ani życzliwości, a równocześnie biedy otaczających go ludzi. Potrzeba cudu, by go odmienić. Cud następuje, ponieważ są Święta, a w Święta wszystko jest możliwe, ale… poczytajcie! Oczywiście opowiadanie o Ebenezerze Scrooge’u nie jest jedynym znanym utworem Dickensa. „Klub Pickwicka”, „Oliver Twist”, „David Copperfield”, „Wielkie nadzieje”, czy „Opowieść o dwóch miastach” weszły na stałe do kanonu światowej literatury. Wciąż chętnie do nich wracamy, bo choć zmieniły się społeczne realia, to świetnie napisane, okraszone sporą dozą uniwersalnego humoru i prozatorskiej wyobraźni, książki Dickensa nigdy się nie zdezaktualizują.

Wracając do „Opowieści wigilijnej” – powstała ona z… biedy. Charles Dickens przez całe życie zmagał się z problemami finansowymi. Swoją prozatorską kolędę napisał dla podratowania domowego budżetu. Historyjka ukazała się tuż przed Świętami i od razu zdobyła serca czytelników (6 000 sprzedanych egzemplarzy w kilka dni!), co jednak niestety sytuacji autora nie poprawiło – „Opowieść wigilijną” oferowano w cenie pięciu szylingów. Nawet w tamtych czasach była to wyjątkowa „promocja”, a do kieszeni Dickensa trafiły tantiemy w wysokości tak śmiesznie małej, że wręcz pomijalnej. Mimo to Charles Dickens nie stracił bożonarodzeniowego ducha i nadal pisał o Świętach. Wigilii poświęcił kilka kolejnych swoich dzieł, m.in. „Dzwony”, „Świerszcza za kominem” i „Bitwę o życie”.

 

Księgarnia Mercurius

Księgarnia Mercurius

Jesteśmy księgarnią techniczną oferującą literaturę naukową głównie dla studentów kierunków ścisłych. Posiadamy również bogaty dział z grami planszowymi i narzędziami modelarskimi.
Księgarnia Mercurius

Latest posts by Księgarnia Mercurius (see all)