Jakimi farbami malować pierwszy model?

Jakimi farbami malować pierwszy model?

wpis w: Modele | 0
http://blog.ksiegarniagliwice.pl/modele/jakimi-farbami-malowac-pierwszy-model/

Moim zdaniem modelarstwo można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest złożenie samolotu/czołgu/wozu czy innego obiektu, który udało Wam się zdobyć. Drugi etap to malowanie. I to właśnie o tym będzie dzisiaj.

W ciągu ostatniego miesiąca coraz więcej czasu poświęcam na zrozumienie tej pasji. Widzę ludzi w różnym wieku pytających o dobór odpowiednich farb do malowania modelu. Biorąc pod uwagę oferowany przez nas zakres farb, początkujący modelarze mogą doznać niezłego bólu głowy przy wyborze odpowiedniego zestawu.

Bardziej doświadczony pracownik naszej księgarni informuje każdego początkującego fana modelarstwa, że warto zainwestować w podstawowe kolory – czerń i biel oraz w brąz, ewentualnie szarości i zieleń. To te kolory najczęściej przydają się do kolorowania modeli; w większości są to modele samolotów i czołgów – jednostek wojskowych. Jeśli chodzi o malowanie budynków czy pojazdów cywilnych, tutaj paleta barw będzie nieco szersza i inna, aniżeli w przypadku modeli standardowych.

Farby olejne czy akrylowe

Czytając fora i blogi wielu ludzi zachwala przede wszystkim farby akrylowe. Ludzie korzystający z farb olejnych są w zdecydowanej mniejszości. Akryle przede wszystkim są:

  • szybkoschnące
  • nie drażnią śluzówek nosa – w przeciwieństwie do farb olejnych, nie ma problemu z nieprzyjemnym zapachem, zarówno podczas malowania, jak i przy czyszczeniu pędzelka czy aerografu
  • łatwość w nakładaniu farb na model
  • rozcieńczalność farb wodą lub alkoholem

Jeśli chodzi o emalie (farby olejne) to ich główną zaletą jest lepsze krycie, niż w przypadku farb akrylowych. Wiąże się to jednak z koniecznością stosowania dedykowanego rozcieńczalnika. Warto także wspomnieć, że w przypadku emalii ciężej się je ze sobą miesza, a czyszczenie pędzli czy aerografu jest znacznie bardziej pracochłonne i wymaga rozpuszczalnika.

Koszt farb olejnych i akrylowych

Różnice pomiędzy farbami olejnymi a akrylami widać także w cenie. Polecany początkującym produkt marki Pactra jest najtańszy. Farby te można je kupić już za 4 zł i 60 gr. Farby olejne znajdują się gdzieś pośrodku tańszego produktu Pactry i droższych farb firm Vallejo czy Ganza (MrHobby).

Farbki olejne z logiem Humbrol dostaniecie u nas za około 7 zł. Jeśli chodzi o firmę Revell to u nas za emalię o pojemności 14 ml zapłacicie 6 złotych i 90 groszy, a za akryle z serii Aqua Colors (18 ml) zapłacicie niemal 10 zł. Oczywiście przy zakupie farb należy zwrócić uwagę na pojemność farb. Bo oprócz jakości i marki, płacicie również za pojemność pojemniczka.

Jeśli potrzebujecie pomocy w doborze farb do pomalowania modelu piszcie do nas na lukasz.migura@ksiegarniagliwice.pl, bądź kontaktujcie się przez Facebooka i Twittera oraz przez sekcję komentarzy. Postaramy się pomóc.

Księgarnia Mercurius

Księgarnia Mercurius

Jesteśmy księgarnią techniczną oferującą literaturę naukową głównie dla studentów kierunków ścisłych. Posiadamy również bogaty dział z grami planszowymi i narzędziami modelarskimi.
Księgarnia Mercurius

Latest posts by Księgarnia Mercurius (see all)