Październik w Mercuriusie [kalendarium wydarzeń]

Październik w Mercuriusie [kalendarium wydarzeń]

wpis w: Wydarzenia | 0
http://blog.ksiegarniagliwice.pl/wydarzenia/pazdziernik-w-mercuriusie-kalendarium-wydarzen/

Październik puka do naszych drzwi… Co przyniesie bywalcom Mercuriusa i słynnego już pięterka? Oto krótka lista atrakcji. Rezerwujcie czas!

11 października o godzinie 17:00 zapraszamy na spotkanie z Maciejem Kaliszanem, autorem książki pt.: „Miejsca szczęśliwe. Gliwice-Sopot”

Maciej Kaliszan (ur.1955 w Gliwicach) ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Uprawia różnorodne rodzaje filmu i fotografii. Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach fotograficznych. Autor zdjęć do czasopism, książek, kampanii reklamowych oraz artykułów do prasy fachowej.

Związany rodzinnie i uczuciowo z Wybrzeżem. Postanowił za pomocą słowa przedstawić i porównać Gliwice, swoje miejsce urodzenia i zamieszkania z ukochanym Sopotem lat młodości. Dotychczas czynił to za pomocą obrazu.

Debiutancka książka Miejsca szczęśliwe opisuje barwnie i naprawdę ciekawie zapamiętane wydarzenia, osoby i fakty. Odwołując się do fotograficznej pamięci, autor zamienia obrazy w słowa. Czyni to z talentem i swobodą gawędziarza. Czytając te wspomnienia, chętnie wracamy do własnej przeszłości, odtwarzamy czas, który minął, ale o którym trzeba pamiętać, by wiedzieć kim jesteśmy!

17 października o godzinie 17:30 zapraszamy na pierwsze spotkanie Klubu Książki Kobiecej, prowadzone przez Małgorzatę Tkacz-Janik.

Pierwsze spotkanie Klubu odbędzie się w ramach imprez towarzyszących Czeskiemu Festiwalowi.

Temat: Jaka jest dziś česká moderní spisovatelka? – od Nemcovej do współczesnych czeskich pisarek.

Przegląd autorek, trendów i najbardziej gorących tytułów.

Hašek, Čapek, Hrabal, Kundera – to najczęstsze pierwsze skojarzenia z czeską literaturą. Nie są to jednak nazwiska kobiet.
Czy jednak możliwe jest wyobrażenie sobie Wojaka Szwejka w spódnicy? Na pewno tak.
Tylko trzeba przypomnieć pewną prawdę, o której dziś zapomniano. „Przygody dobrego wojaka Szwejka” powstały jako powieść pacyfistyczna, antywojenna, a nade wszystko antywojskowa.

U Haszka to nie Szwejk jest głupi, to wojna jest głupia i bezsensowna. I gdy czytamy dziś Czeszki,
to one tę myśl pogłębiają i potwierdzają. Na tym nie koniec, piszą o tym mocno, czasem nawet brutalnie i przenoszą refleksje nad wojną i przemocą na dzisiejsze pozornie dalekie od wojny życie.

Zatem, czy w najnowszej czeskiej literaturze kobiety faktycznie dochodzą do głosu? Jaki jest ten głos? O czym i jak piszą? Kto je czyta? I dlaczego mówi się w czeskiej krytyce literaturoznawczej o „szacunku bez szacunku”, gdy mowa o literaturze tworzonej przez kobiety?

21 października gościmy graczy planszowych od godziny 10:30. Pod okiem mistrza gry będziemy rywalizować w planszową Marco Polo firmy ALBI.

W roku 1271, młody Marco Polo wyruszył na wyprawę ze swoim ojcem i starszym bratem, której celem były Chiny. Po długiej i wyczerpującej wędrówce dotarł do swojego celu 4 lata później.

Wyruszcie śladami Marco Polo na dalekowschodnie szlaki, gdzie poznacie radości i smutki jego wielkiej podróży. Rozważnie zaplanujcie swoje szlaki, handlujcie wielbłądami, złotem oraz przyprawami. Grając, wykorzystajcie w jak najlepszy sposób umiejętności swoich postaci, aby stać się najlepszymi kupcami!

W grze Marco Polo gracze biorą udział w wydarzeniach, które miały miejsce w tym ważnym okresie. W trwającej 5 rund rozgrywce, gracze będą rzucać kostkami aby zdefiniować akcje, jakie mogą wykonać w tej rundzie:

Zdobycie surowców i wielbłądów,
Zdobycie pieniędzy,
Pozyskanie kontraktów,
Skorzystanie z akcji miasta, które wcześniej odwiedzili,
Wyruszenie w podróż.

Po pięciu rundach gracze kończą swoją podróż i podliczają punkty za zrealizowane kontrakty, odwiedzone miasta i przewieziony towar.

28 października będzie w naszej księgarni Dniem z Portalem Games

Aktywności na pięterku rozpoczną się o 10:30, zakończą wraz z pożegnaniem ostatniego gracza 😉

W planach:

  • omówienia ciekawych planszówek
  • stoliczkowe potyczki
  • prapremiera gry, którą pozamercuriusowy świat ujrzy dopiero 31 października…

Wydarzenie poprowadzi przedstawiciel portalu.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY, nie trzeba się rejestrować!

Księgarnia Mercurius

Księgarnia Mercurius

Jesteśmy księgarnią techniczną oferującą literaturę naukową głównie dla studentów kierunków ścisłych. Posiadamy również bogaty dział z grami planszowymi i narzędziami modelarskimi.
Księgarnia Mercurius

Latest posts by Księgarnia Mercurius (see all)