Strefa Gier Planszowych w Gliwicach

Strefa Gier Planszowych w Gliwicach

http://blog.ksiegarniagliwice.pl/wydarzenia/strefa-gier-planszowych-w-gliwicach/

O ile recenzje książek i filmów pozwalają na zapoznanie się z tematem przewodnim danej pozycji, o tyle nawet najbardziej rzetelny opis gry planszowej nie umożliwi graczom poznania mechanizmu rozgrywki. A to w przypadku wszelkiego rodzaju gier ma kluczowe znaczenie i w bezpośredni sposób przekłąda się na czerpanie przyjemności z zabawy.

Mechanizm a losowość w grach planszowych

Jedną z podstawowych cech gier planszowych jest konstrukcja silnika; zasad, które umilają rozgrywkę, bądź zamiast pozytywnie irytować, sprawiają, że gracze denerwują się z powodu błędnych założeń projektanta.

Na rynku trafiają się planszówki, które zaprojektowano tak, iż mechanizm nie tylko nie wciąga do świata, w którym opowiadana jest dana historia i której jesteśmy uczestnikami, ale przeszkadzają. Nie mam jednak na myśli przeszkód, jakie zaplanowano, lecz nieprzemyślane błędy, pokroju zbyt małej ilości surowców do postawienia budowli czy zbyt silni bohaterowie, którym gracze muszą stawić czoła. Często założenia uniemożliwiają osiągnięcie celu, nawet po nagięciu zasad na korzyść gracza.

Obok mechanizmu, czy tzw. algorytmu, którego rozpracowanie pozwala na odniesienie zwycięstwa (w Grze o Tron łatwiej jest odnieść zwycięstwo Barethonem niż np. Greyjoyem z racji na pozycję startową rodu), istnieje jeszcze element losowości. To sprawia, że czasem nawet mocarną postacią nie jesteśmy w stanie pokonać względnie słabego przeciwnika, zaś przemierzając świat danej gry słabeuszem, możemy fartem zwyciężyć silnego rywala.

Jak sprawdzić, czy gra przypadnie do gustu?

Jedynym z dobrych sposobów, jest jej przetestowanie. Trzeba usiąść ze znajomymi i sprawdzić, czy mechanizm, poziom losowości oraz klimat danej pozycji przypadnie nam do gustu. Dlatego w naszej księgarni stworzyliśmy Strefę Gier Planszowych. Każdy z Was może wpaść do nas i przetestować tytuły, rozłożone na stole. A jest ich naprawdę Sporo.

Do wyboru macie m.in. Osadników: Narodziny imperium, Neuroshimę Hex, Robinsona Crusoe czy Tajemnicze domostwo, a to ledwie kilka większych tytułów. Jeśli macie czas i lubicie spędzać wolne chwile nad planszą, zapraszamy na pierwsze piętro naszej księgarni między 10 a 18 w tygodniu i 10 a 14 w soboty.

Księgarnia Mercurius

Księgarnia Mercurius

Jesteśmy księgarnią techniczną oferującą literaturę naukową głównie dla studentów kierunków ścisłych. Posiadamy również bogaty dział z grami planszowymi i narzędziami modelarskimi.
Księgarnia Mercurius

Latest posts by Księgarnia Mercurius (see all)